ביטוח רכב לא על שם בעל הרכב

לא תמיד בעל הרכב, על שמו רשום הרכב, הינו זה שנוהג בפועל. איזה ביטוח קבע המחוקק שחובה לרכוש על פי דין? מדוע חשוב למסור פרטים מלאים וכנים לחברת הביטוח? ומהן ההשלכות לנהיגה ללא ביטוח?01/09/2023 | נכתב ע"י מערכת מגזין ליברה

ליברה, תני לי הצעה לביטוח רכב

איזה ביטוח החוק מחייב לרכוש?

החוק בישראל מחייב כל בעל רכב לרכוש ביטוח חובה לרכב שבבעלותו, המעניק כיסוי נזקי גוף לכל מי שעלול להיפגע כתוצאה מתאונת דרכים – בין אם מדובר בנהג הרכב, נוסעים או הולכי רגל. ביטוח חובה מבטיח שלכל אדם שנפגע תהיה האפשרות לקבל טיפול רפואי ופיצוי כספי בהתאם לנזק שנגרם, וזאת בניגוד לביטוח רכוש (מקיף וצד ג'), אשר רכישתם נתונה לשיקול דעתו של הנהג.

האם בעל הרכב חייב להיות בעל הפוליסה?

לא בהכרח! ישנם מקרים בהם בעל הרכב אינו הנהג בפועל, מסיבות שונות. לדוגמה: הורה שבבעלותו רכב, אך מי שנוהג בו בפועל וזקוק לפוליסה הוא הילד/ה הצעיר/ה או למשל במצב שבעל הרכב אינו יכול לנהוג ברכבו מסיבות בריאותיות, ויש מישהו אחר שעושה שימוש ברכבו וכמובן נדרש לפוליסה. בקיצור – יש להבדיל בין מי שרשום כבעל הרכב לבין מי שנוהג ברכב בפועל. לכן, בעת רכישת פוליסת ביטוח רכב, חשוב למסור פרטים כנים ומלאים באשר לזהות הנהגים ברכב, על מנת שברגע האמת יהיה כיסוי ביטוחי בתוקף לכל הנוהגים ברכב. כמו כן, על הנהג ברכב להקפיד לבדוק טרם עליה לכביש האם יש לו כיסוי ביטוחי בתוקף.

כיצד מטופל מקרה של תאונת רכוש במצב שבו בעל הרכב ובעל הפוליסה הם לא אותו אדם, והתאונה נגרמה על ידי בעל הרכב?

במקרה שבו בעל הרכב, שאינו בעל הפוליסה, נהג ועשה תאונה שגרמה נזק לרכוש, תהיה אפשרות לתבוע את חברת הביטוח ולקבל פיצויים רק בתנאי שבעל הפוליסה רכש כיסוי ביטוחי גם עבור בעל הרכב, הכולל כיסוי ביטוחי לרכוש, בנוסף לביטוח החובה. במידה ולנהג שגרם אין כיסוי ביטוחי לרכוש, הוא אינו זכאי לתבוע את הביטוח ויהיה חשוף לתביעה ישירה מצד ג', מה שעלול להתבטא בהוצאה כלכלית כבדה.

כיצד מטופל מקרה של תאונת גוף עם נפגעים, כאשר לנהג הפוגע אין ביטוח חובה בתוקף?

במקרה שיש נפגעים כתוצאה מתאונה עם רכב שאינו מבוטח, הנפגעים זכאים לפיצוי כספי מהקרן הממשלתית לנפגעי תאונות דרכים - "קרנית". הדבר נכון גם במקרה של תאונת פגע וברח, כשאין איך להגיע לרכב הפוגע.

ומה אם הנהג הפוגע, שאינו מחזיק בביטוח חובה, זקוק לטיפול רפואי? הוא יצטרך לשאת בהוצאות הרפואיות בעצמו, משום שהקרן מכסה רק את הנפגעים על ידי אותו הרכב.

מהן ההשלכות לנהיגה ללא ביטוח חובה? האם מבטלים את הרישיון?

כאמור, נהיגה ללא ביטוח חובה אסורה על פי החוק, וזאת בניגוד לנהיגה ללא ביטוח מקיף או ביטוח צד ג' שנתון לשיקול דעת הנהג. הסיבה לכך היא שביטוח מקיף וצד ג' נועדו לכסות נזקי רכוש, ואילו ביטוח חובה נועד לכסות נזקי גוף בין אם נגרמו לנהג ובין אם נגרמו למעורבים נוספים – וזאת על מנת להבטיח שכל נפגע כתוצאה מתאונה יוכל לקבל טיפול רפואי, ללא תלות במצבו הכלכלי.

כפי שנכתב מעלה, נהג שאין לו ביטוח חובה ונפגע בתאונת דרכים יאלץ לשאת בהוצאות הטיפולים הרפואיים והוצאות תיקון הרכב מכיסו, ואם הוא הגורם האשם בתאונה אז גם הוצאות תיקון הרכב (אחד או יותר) בו פגע. יתרה מזאת, במידה וישנם נפגעי גוף נוספים, הנהג עלול להיתבע על ידי "קרנית" בגין הפיצויים ששילמה לנפגעים.

בנוסף לכך במישור הפלילי, נהג שנתפס נוהג ללא ביטוח חובה, או עם ביטוח שאינו בתוקף, צפוי לסנקציה בהתאם לחומרת העבירה והיסטוריית העבירות שלו. אם מדובר בעבירה ראשונה, הנהג יצטרך ככל הנראה לשלם קנס כספי גבוה ואם מדובר בעבירה חוזרת, הנהג עלול לקבל זימון לבית משפט לתעבורה ולקבל קנסות כבדים יותר כמו שלילת רישיון ואף שלושה חודשים מאסר בפועל.

אני לא בעל הרכב, ולא ידעתי שאין ביטוח - מי אחראי?

על בעל הפוליסה מוטלת האחריות ליידע את הנהג במקרה שלרכב אין ביטוח חובה או רכוש, אך גם על הנהג חלה אחריות לוודא שקיים לרכב כיסוי ביטוחי בטרם הוא עולה על ההגה. כך לדוגמה, אם אדם מעוניין להשאיל מבן משפחה את רכבו, מחובתו לוודא שהרכב מבוטח. במידה שלא בדק זאת, הוא יהיה חשוף לתביעות, וכן במקרה של פציעה בתאונה יאלץ לשאת בהוצאות הרפואיות.

למה ביטוח רכב בליברה?

  • עם ביטוח רכב פרסונלי של ליברה, השקט הנפשי שלכם לא חייב להיות יקר.
  • תוכלו לבצע אונליין 24/7 מכל מקום, כמעט כל פעולה בפוליסה שלכם ללא זמן המתנה.
  • הרווח שלנו לגמרי בזכותכם – הצטרפו אלינו וצברו ליברות ששוות כסף.

בכפוף להנחיות החיתום ולתקנון השתתפות ברווחים המפורסם באתר של ליברה חברה לביטוח בע"מ

צהריים טובים!

בחירה מצויינת להעביר איתנו את הקפה של השעות הקשות...
איזה ביטוח מעניין אותך?

למה לרכוש ביטוח רכב בליברה?
הצעה לביטוח רכב
לפעמים יש עוד התלבטויות ושאלות - זה מובן לגמרי בשביל זה אנחנו פה בשבילך

הכי טוב להשאיר לנו פרטים 
מבטיחים לענות כמה שיותר מהר

y_icon_sendCreated with Sketch.

הי,
תודה שפנית אלינו.
חוזרים אליך ממש בהקדם.
המשך יום טוב,
ליברה

gtag('event', 'conversion', {'send_to': 'GTM-N3FCS4X/tHizCPqYuIsBEIbBpP8C'}); fbq('track', 'Lead - Contact us');
y_icon_sendCreated with Sketch.

אופס...משהו לא הלך כמו שצריך...
מנסים לאתר ולתקן
בינתיים אפשר להתקשר אלינו, או לנסות שוב יותר מאוחר

073-3949222

6323*

רוצה לדבר איתנו עכשיו?
מחכים לשמוע ממך :-) נשמח לעזור בכל עניין

073-3949222 *6323
סגירה של חלון קופץ
סגירה של חלון קופץ
סגירה של חלון קופץ
סגירה של חלון קופץ